Wkład własny na kredyt – co może nim być?

Posiadanie wkładu własnego to obecnie jeden z wymogów w polskich bankach w momencie, kiedy decydujemy się na zaciągnięcie kredytu. W zależności od aktualnej sytuacji gospodarczej w kraju, banki jako instytucje wymagają od klientów wnoszenia wkładu własnego w różnej wysokości.

Zazwyczaj jest to 20% wkładu, choć co warto wiedzieć, przynajmniej połowa takiej kwoty w wielu bankach może być zastąpiona ubezpieczeniem niższego wkładu własnego. Niemniej sam wkład nie musi posiadać stricte formy gotówkowej. Zatem co może być wkładem własnym przy kredycie?

Wkład własny przy kredycie – wiele rozwiązań i możliwości

Na wstępie warto zaznaczyć, że wymóg wkładu własnego wprowadzony został w życie jako środek, który wpływa na szanse uzyskania kredytu hipotecznego. Sama rekomendacja S jest swoistym zbiorem tzw. dobrych praktyk w zakresie właściwego zarządzania obszarem kredytów hipotecznych. Niemniej zgodnie z bieżącymi normami wkład własny klientów powinien wynosić nie mniej niż 20% wartości kredytowanej nieruchomości.

Najczęściej wkład własny wnoszony jest przez klientów w formie gotówki. Jednak nie jest to jedyna dopuszczalna forma. Inną również bardzo popularną jest wkład własny w postaci nieruchomości, które jest niemal identycznym zabezpieczeniem jak gotówka. W takiej sytuacji bank może ustanowić tzw. hipotekę na domu czy mieszkaniu.

Możliwa jest również wpłata u dewelopera, gdzie zaciągany jest kredyt hipoteczny na mieszkaniu z rynku pierwotnego. Właśnie z tego powodu w momencie takiego zakupu wymagane jest dokonanie wpłaty u dewelopera, a kolejne wpłaty realizowane są już z omówionym harmonogramem.

Więcej wpisów z poradami finansowymi, znajdziesz w serwisie wady.pl.

Wkład własny przy kredycie – jakie są prognozy?

Współcześnie w związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją na rynku nieruchomości, a także całej gospodarki, coraz ciężej uzyskać kredyty.

Nie jest inaczej w przypadku kredytów hipotecznych, gdzie nie tylko wkład własny musi być wysoki, ale również bardzo wysokie dochody. Tym samym można wnioskować, że obecnie bardzo szybko rosnąca inflacja, a także zmieniające się realia gospodarcze będą w coraz większym stopniu windować zarówno większą wysokość wkładu własnego, jak i wysokości uzyskiwanych dochodów.