Hierarchia finansowa, czyli jaka jest kolejność dochodzenia do bogactwa

biznesmen

Nie ma co, dziesiątki doradców finansowych, setki opinii i ogromne ilości porad finansowych, to wszystko potrafi cię tylko ogłupić. Tymczasem, wystarczy kilka chwil, by ułożyć sobie wszystko w głowie i wdrożyć w życie hierarchię finansową, która doprowadzi cię z czasem do bogactwa.

Na początek

Zasada jest taka: nie ma takich pieniędzy, których nie da się wydać. Mamy w sobie liczne potrzeby i czasem wystarczy impuls, abyśmy wydali ogromną kasę. Powtarzamy sobie: muszę mieć nowe auto, potrzebuję kolejnego telefonu, chcę mieć lepszy dom niż sąsiad i tak dalej. Tylko to nieprawda, bo wcale tego nie potrzebujemy i spokojnie damy sobie radę bez tych rzeczy.

Potrzeby podstawowe

Tak, bez pewnych wydatków nie damy rady żyć. Musimy zaspokoić swoje potrzeby fizjologiczne: jeść, pić, spać, dbać o zdrowie i leczyć się, odpoczywać. Potrzebujemy swojego miejsca na ziemi, które musi być w miarę komfortowe, z dostępem do wody, prądu i ogrzewania, bo w końcu nie żyjemy w kraju Trzeciego Świata. Na to pieniądze musisz mieć zawsze i jeśli ci ich zabraknie, będziesz nieustannie myślał tylko o tych elementarnych sprawach.

Spłata wszystkich długów

Niestety wszystkich, bo nie chodzi tylko o te komercyjne, przeznaczone na konsumpcję pożyczki, ale i o kredyty hipoteczne. To nie jest łatwe i na pewno nie uda się w ciągu roku czy dwóch, a zajmie na pewno kilka, kilkanaście lat, ale powinien to być twój cel. Najważniejsze jest, by dążyć do pozbycia się pożyczek i regularnie nadpłacać kredyt hipoteczny.

Zapewnienie sobie bezpieczeństwa

Mowa tu o finansowych zabezpieczeniach takich, które przydadzą się w razie niespodziewanych wydarzeń, czyli choćby stłuczki samochodem, naprawy pralki itp. To fundusz awaryjny, czyli dwa, trzy tysiące, po które sięgniesz, by pokryć koszty. To pierwszy poziom, bo na drugim musisz już mieć poduszkę bezpieczeństwa finansowego, która wystarczy ci na przeżycie kilku miesięcy, w razie gdybyś stracił pracę lub się rozchorował. Takie pieniądze dadzą ci spokój i pewność siebie.

Zmiana jakości życia

Nie ma się co oszukiwać, nikt nie będzie żył jak mnich i oszczędzał na wszystkim, bo nie o to w życiu chodzi. Kiedy pobędziemy się długów konsumenckich i zaczniemy odkładać na poduszkę bezpieczeństwa, najpewniej będzie to oznaczać, że nasza sytuacja finansowa się poprawiła, a więc z pewnością stać nas na podniesienie standardu życia. To całkowicie normalne, że chcemy skorzystać z przyjemności, tylko nie zapominajmy, by za bardzo nie ponieść się fantazji i nie zacząć żyć ponad stan, bo w ten sposób bardzo szybko dopadnie nas inflacja stylu życia, a wraz z nią powrócą kłopoty finansowe.

Inwestowanie

Każda złotówka, którą mamy (oczywiście ponad to, co zabezpieczyliśmy na funduszu awaryjnym i poduszce bezpieczeństwa) powinna być przeznaczona na inwestycje. Chodzi tu o to, że nasze pieniądze muszą zarabiać, bo gdy leżą na koncie, tylko tracą na wartości. Zupełnie nieważne, w co inwestujesz: w akcje, nieruchomości, wina, czy co tam chcesz. Ważne, aby było to coś, na czym się znasz i co rozumiesz.

A jeżeli nie znalazłeś tego, czego szukałeś, zawsze możesz zahaczyć o naszą drugą stronę, gdzie dowiesz się m.in. jak wybrać właściwe biuro rachunkowe.

Zwiększanie dochodów

To powinna być twoja nieustająca troska: zabieganie o to, aby twoje dochody były coraz większe. Nie ma nic gorszego, jak stanie w miejscu i kurczowe trzymanie się jednej pracy, bo to czyni cię niewolnikiem. Musisz starać się wciąż uczyć, rozwijać i zabiegać o awanse, szukać dodatkowych zajęć i inwestować tak, by także z inwestycji czerpać dochód.